Ginekologia estetyczna w tym labioplastyka to stosunkowo młoda dziedzina z pogranicza ginekologii oraz medycyny estetycznej. Jej głównym celem jest przede wszystkim poprawa komfortu życia intymnego. I to zarówno za sprawą poprawy samego wyglądu narządów płciowych, przede wszystkim warg sromowych (co łączy się z wyeliminowaniem kompleksów na tym tle), jak i usprawnieniu konkretnych funkcji seksualnych. Jest szczególnie wskazana dla kobiet, którym zmiany w obrębie pochwy i sromu utrudniają czerpanie przyjemności z życia erotycznego. Czym w takim razie jest labioplastyka (plastyka warg sromowych)?

Na komfort życia intymnego składa się wiele czynników. Wiele pań po porodzie lub w okresie menopauzy ma problemy z czerpaniem radości z seksu. Jest to powszechny problem. Dobry ginekolog estetyczny powinien podpowiedzieć, które zabiegi będą najbardziej optymalnym sposobem wyeliminowania konkretnych dolegliwości intymnych w przypadku danej osoby. I tak na przykład labioplastyka daje szansę na znaczne zwiększenie pewności siebie i pozbycie się kompleksów. Mogą one utrudniać relacje z partnerem. Dodatkowo zabieg daje poprawę komfortu psychicznego i fizycznego, również na co dzień.

Labioplastyka – dla kogo?

Z zabiegów ginekologii estetycznej mogą korzystać kobiety w każdym wieku, które są zdrowe. Ta dziedzina medycyny znajduje szerokie zastosowanie m.in. w przypadku zmian anatomicznych warg sromowych. Mogą one powstać wskutek przebytego porodu lub menopauzy. Duża część zabiegów ginekologii estetycznej jest mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna. Zabiegi ginekologii estetycznej poleca się głównie kobietom, które:

  • mają nieprawidłową budowę zewnętrznych narządów płciowych (np. niedorozwój, asymetrię i przerost warg sromowych większych lub mniejszych. Nadmiar tkanki tłuszczowej przy wzgórku łonowym, wady budowy błony dziewiczej lub łechtaczki),
  • nie są w pełni zadowolone z wyglądu zewnętrznych warg sromowych i mają kompleksy na tym tle,
  • nie odczuwają pełni przyjemności z życia seksualnego, np. z powodu niewłaściwej budowy lub uszkodzenia narządów intymnych. Na przykład rozciągnięcia zwieraczy pochwy, zniekształcenia krocza, zasłonięcia łechtaczki.

Podpowiadamy, jakie zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej cieszą się obecnie największą popularnością.

Na korektę warg sromowych decydują się kobiety, które przeżyły np. ciężki poród lub doznały urazu, ale nie tylko. Coraz częściej na labioplastykę decydują się również osoby przechodzące korektę płci. 

Augmentacja punktu G

Na powiększenie punktu G decydują się panie, które nie odczuwają satysfakcji podczas współżycia pochwowego. Ale również panie, które chcą poprawić swoje doznania podczas stosunku. To metoda, która znacznie podnosi poziom libido oraz ogólną samoocenę pacjentki. Technika polega na zaaplikowaniu kwasu hialuronowego w przednią ściankę pochwy, czego efektem jest powiększenie punktu G. Jest to metoda małoinwazyjna, wykonywana w ambulatoryjnym znieczuleniu miejscowym.

Korekta warg sromowych

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zmniejszenie, zwiększenie lub skorygowanie asymetrii warg sromowych mniejszych bądź większych. Najczęściej decydują się na niego osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swoich warg sromowych. Również panie, których budowa utrudnia codzienne funkcjonowanie czy czerpanie satysfakcji z życia intymnego.  Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest przerost warg sromowych. Zbyt duże wargi sromowe narażone są na otarcia od bielizny i spodni, często powstają na nich rany. Nierzadko wskazaniem są również powody estetyczne. Na korektę warg sromowych decydują się kobiety, które przeżyły np. ciężki poród lub doznały urazu, ale nie tylko. Coraz częściej na labioplastykę decydują się również osoby przechodzące korektę płci. 

„Podczas zabiegu lekarz ginekolog usuwa część tkanki z warg sromowych, aby zmniejszyć ich rozmiar, powiększa je za pomocą wypełniacza lub tłuszczu albo rekonstruuje z innych tkanek. Obecnie możliwe jest również przeprowadzenie labioplastyki z użyciem nowoczesnego lasera, co stanowi mało inwazyjną alternatywę dla zabiegu chirurgicznego.” – mówi dr n.med. Rafał Kierach*, specjalista ginekolog i położnik.

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wielu kobiet, nierzadko mocno utrudniając codzienne życie. Pacjenci, którzy zmagają się z tego rodzaju dolegliwościami często odczuwają duży dyskomfort w życiu codziennym, ponieważ nie mają możliwości kontrolowania problemu. Istnieje wiele odmian nietrzymania moczu. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z nagłym parciem oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. Leczenie nietrzymania moczu przebiega różnie, w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia problemu. Najpopularniejszym rodzajem terapii jest leczenie laserowe, które polega na obkurczaniu ścian pochwy wiązkami lasera. Następuje wówczas stymulacja włókien kolagenowych, która wywołuje poprawę położenia cewki moczowej. Bardzo istotne jest również odpowiednie postępowanie pozabiegowe, które pomoże długotrwale pozbyć się problemu. Lekarz powinien zlecić odpowiedni zestaw ćwiczeń mięśni Kegla, który pomoże całkowicie wyeliminować dolegliwości, przywracając pełen komfort fizyczny i psychiczny.

Rewitalizacja pochwy i waginoplastyka

To zabiegi dedykowane głównie paniom, które po porodzie lub wskutek różnego rodzaju urazów utraciły satysfakcję z życia intymnego i chcą przywrócić jego dawny komfort. Często polecana jest również pacjentkom przechodzącym menopauzę, ponieważ wraz z wiekiem i naturalnymi procesami starzenia, pochwa ulega zwiotczeniu. Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy jest nieinwazyjną, niechirurgiczną, bezpieczną metodą poprawy funkcjonowania narządów rodnych. Polega na zmniejszeniu obwodu waginy, co wzmaga intensywność doznań zarówno pacjentki, jak i jej partnera. Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera, którego wiązki oddziaływują na jej ściany i powodują obkurczanie się tkanek, co stymuluje produkcję włókien kolagenowych i powoduje uelastycznienie narządu. Zabieg obkurczania pochwy laserem jest bezbolesny, odczuwalne jest tylko delikatne ciepło. Alternatywą dla rewitalizacji laserowej jest waginoplastyka, czyli chirurgiczna korekcja szerokości pochwy.

Hymenoplastyka i hymenotomia

Na rekonstrukcję błony dziewiczej najczęściej decydują się osoby, które chcą odbudować ją ze względu na swoje przekonania religijne, kulturowe bądź etniczne. Zdarza się również, że błona dziewicza zostaje przerwana wskutek wypadku np. podczas badania ginekologicznego, a pacjentki koniecznie chcą ją przywrócić. Zabieg polega na odpowiednim uformowaniu strzępków błony dziewiczej i odtworzeniu jej ciągłości. Zabieg hymenoplastyki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i choć nie występują po nim powikłania, powinien być wykonywany pod okiem doświadczonego specjalisty. Równie popularnym zabiegiem ginekologii estetycznej jest przerwanie ciągłości błony dziewiczej, czyli hymenotomia. Decydują się na niego pacjentki, które mają trudności z przerwaniem błony dziewiczej podczas stosunku seksualnego i z tego powodu nie mogą czerpać satysfakcji ze współżycia seksualnego. Hymenotomia polega na przecięciu bądź nacięciu błony u ujścia pochwy za pomocą skalpela chirurgicznego. Jest to bezpieczny, nieinwazyjny zabieg, który trwa do 40 minut.

kierach

Dr Rafał Kierach

Artykuł napisany we współpracy z dr n.med. Rafałem Kierachem, specjalistą ginekologii i położnictwa, szkoleniowcem z zakresu ginekologii estetycznej. Wizyty w Warszawie – kalendarz lekarza ginekologa lub telefonicznie pod numerem (+48) 579 645 819