Wzorów wypadania włosów jest wiele, jednak to zakola zdecydowanie najcześciej sprowadzają pacjentów do gabinetu lekarskiego. O zakolach trudno jest zapomnieć, w końcu dostrzegamy je podczas każdego spojrzenia w lustro, utrudniają nam stworzenie większości fryzur, a ponadto… bardzo szybko się powiększają! Jest to forma łysienia adrogenowego, czyli takiego, które najczęściej otrzymujemy w genach (dziedziczonego). Nie zawsze jednak to geny odpowiadają w 100% za nasze problemy z włosami, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – od złej diety po przewlekły stres. Tego typu łysienie daje o sobie znać zazwyczaj dość wcześnie, dlatego problem zakoli często zauważamy na swojej głowie nawet przed 20. rokiem życia.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Jak powstają zakola?

Pierwszą oznaką zakoli jest wypadanie i przerzedzanie się włosów na przedniej części głowy, początkowo jednak linia włosów często nie ulega zmianie. W kolejnych etapach łysienia androgenowego pacjenci dostrzegają wzmożone wypadanie włosów, również na koronie głowy, które prowadzi do połączenia się tych dwóch miejsc (korony i zakoli), tworząc przy tym łysinę na znacznej części głowy, przypominającą kształtem podkowę. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż włosy z tyłu i z boków głowy są mniej podatne na dihydrotestosteron. To właśnie dzięki tej zależności łysienie androgenowe zwykle układa się w kształt podkowy – pozostawiając na głowie pacjenta włosy z tyłu i z boków.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Aby rozpocząć skuteczną walkę z wypadaniem włosów, istotne znaczenie mają dwa czynniki: pierwszy to szybka reakcja na problem, czyli zgłoszenie się do odpowiedniego lekarza, a drugi – będący z kolei skutkiem pierwszego – znalezienie przyczyny wypadania włosów. Pacjenci, którzy nie odwlekali zbyt długo spotkania ze specjalistą często kwalifikują się do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego, które polega na przyjmowaniu odpowiednio dobranych leków. Tego typu leczenie nie zawsze pomoże nam w całkowitym rozwiązaniu problemu, jednak w większości przypadków zatrzymuje proces wypadania włosów i pomaga w poprawieniu ich kondycji. Leczenie farmakologiczne pozwala również obniżyć koszt ewentualnego przeszczepu włosów w przyszłości. Musimy pamiętać, iż utraconych mieszków włosowych nie można odzyskać, jedynym sposobem odbudowanie włosów jest przeszczep mieszków włosowych.

Przeszczep włosów na zakolach

Bardzo częstą praktyką w walce z zakolami jest przeszczep włosów metodą FUE. Taki zabieg polega na pobraniu mieszków z obszaru dawczego (tył i boki głowy) i wszczepieniu ich w miejsca wyłysiałe. Ogromną rolę w przypadku rekonstrukcji linii włosów odgrywa doświadczenie lekarza, bo to dzięki niemu włosy po przeszczepie będą układać się poprawnie. W przypadku zakoli ważny jest również zmysł artystyczny lekarza. Odtworzona linia włosów nigdy nie powinna być zbyt niska, a jej kształt w każdym przypadku musi być dostosowany do wieku pacjenta i kształtu jego twarzy, tak by fryzura wyglądała naturalnie i atrakcyjnie.