Łysienie u mężczyzn zazwyczaj nie występuje z tyłu i po bokach głowy. Charakterystyczny wzór „podkowy” nie jest przypadkowy – włosy w ww. miejscach są odporne na działanie dihytrotestostetonu, czyli pochodnej testosteronu, który najprościej mówiąc: źle wpływa na męskie mieszki włosowe. Ta zależność ma ogromne znaczenie w przypadku przeszczepu włosów metodą FUE, ponieważ tył i boki głowy stanowią tzw. obszar dawczy. Przeszczepione w inne miejsca włosy w dalszym ciągu wykazują odporność na dihydrotestosteron i – w przeciwieństwie do włosów pierwotnie tam rosnących – są o wiele bardziej wytrzymałe i rzadziej wypadają.

Czy włosy po przeszczepie wypadają?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, co może ich spotkać po przeszczepie włosów. Wiemy już, że przeszczepione włosy są mocne i odporne np. na szkodliwe działanie dihyrotestosteronu, ale co z tymi włosami, które mieliśmy w innych częściach głowy jeszcze przed zabiegiem? Czy one mogą wypadać, i czy nasza łysina może się pogłębiać? Niestety taka sytuacja może mieć miejsce, dlatego niezwykle ważne jest, by oddać się w ręce lekarza posiadającego wieloletnie doświadczenie. Lata praktyki i wiedza medyczna pozwalają doktorowi zaplanować zabieg z uwzględnieniem ewentualnego sposobu wypadania włosów w przyszłości. Niezwykle ważny jest tutaj dobór odpowiedniego kształtu planowanego przeszczepu – musi być on odpowiednio dopasowany do twarzy pacjenta i sposobu wypadania włosów – nawet linia włosów nie jest w tym wypadku obojętna! Po przeszczepie włosów pacjent powinien zostać pod opieką lekarza, który w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów będzie mógł niezwłocznie zareagować i np. przepisać odpowiednie leki. Pacjenci po zabiegu zostają poddani leczeniu farmakologicznemu, dzięki któremu włosy, które jeszcze mają na głowie, nadal na niej zostają… Musimy pamiętać, że największym problemem w walce z łysieniem są utracone mieszki włosowe – ich nie można odzyskać, jedynie przeszczepić. Włosy, które jeszcze posiadamy nie muszą wcale wypadać, ale by zahamować ten proces i zatrzymać je na głowie kluczowe jest znalezienie przyczyny łysienia.

Opieka pozabiegowa

Po przeszczepie włosów bardzo ważna jest odpowiednia opieka pozabiegowa, dlatego w HairCenter Kierach cena zabiegu uwzględnia dwie konsultacje (6 i 12 miesięcy po zabiegu) oraz bezpłatne e-recepty przez rok. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji pacjenci kliniki mają również możliwość przesłania zdjęć głowy mailowo, co znacząco skraca czas reakcji na ewentualne komplikacje.