Pacjenci kładą bardzo duży nacisk na problemy związane z wypadania włosów z przodu głowy, co
oznacza, że linię włosów oraz skronie traktują jako obszar najważniejszy. Niewątpliwie przód głowy jest miejscem, które w pierwszej kolejności przykuwa nasz wzrok, jednak nie powinniśmy zapominać, że włosy tracimy również w innych częściach głowy, np. na jej czubku, który nazywany jest inaczej koroną. Walkę z utratą włosów warto rozpocząć od zmiany swoich codziennych nawyków, w tym żywieniowych. Istnieje również wiele zabiegów, które skutecznie pomagają zwalczać problem wypadania włosów na czubku głowy. Aby rozpocząć terapię musimy znaleźć przyczynę wypadania włosów.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Leczenie łysienia typu męskiego


Ponad połowa populacji mężczyzn cierpi na wypadanie włosów w dorosłym życiu, a jedną
z głównych przyczyn tej przypadłości jest genetyka. Chociaż nie ma lekarstwa na łysienie androgeniczne, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na łysinę… Nie musimy akceptować wypadanie włosów, kluczem do odzyskania idealnej fryzury jest wczesne zdiagnozowanie źródła problemu. Skuteczne w leczeniu wypadania włosów okazują się środki farmaceutyczne (np. minoksydyl). Musimy jednak pamiętać, że leki pomogą nam w utrzymaniu zdrowych włosów tylko wtedy, gdy będziemy je regularnie przyjmować – przerwanie terapii w większości przypadków sprawi, że problem wróci. Aby rozpocząć kurację farmaceutyczną, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Leki mogą okazać się skuteczne tylko w momencie, gdy nie utracimy jeszcze zbyt wielu włosów.

Wypadanie włosów na czubku głowy


Obszar korony jest charakterystyczny w porównaniu z przednią i środkową częścią głowy. W przypadku zaawansowanego wypadania włosów u mężczyzn, łysina na czubku często ciągle się powiększa. Ten stan przysparza nam wielu zmartwień, przede wszystkim ze względu na wyjątkowo nieatrakcyjny wygląd. Włosy z boków i z tyłu głowy są odporne na działania dihydrotestosteronu, dzięki czemu nie wypadają i w połączeniu z łysiną na czubku głowy tworzą wzór podobny do podkowy. Skala Norwooda ilustruje wypadanie włosów na czubku głowy za pomocą dodania do opisu „V” po etapie liczbowym. Na przykład NW3V będzie oznaczać stosunkowo niewielką utratę włosów (3), ale także wypadanie włosów w koronie (V).

Leczenie łysiny na czubku głowy


Koronę można leczyć za pomocą przeszczepu włosów metodą FUE. Każdy mieszek włosowy jest indywidualnie pobierany z tyłu lub z boków głowy, dzięki czemu lekarz może wybrać włosy, które będą się najlepiej nadawały do wykorzystania w danym obszarze. Zazwyczaj przeszczepy włosów, które uwzględniają koronę głowy wykonuje się w ciągu jednego dnia, jednak ostateczny czas trwania takiego zabiegu zależy od wielu indywidualnych czynników, w tym liczby wymaganych graftów. Planowanie przeszczepu włosów w przypadku korony głowy wymaga wyjątkowej precyzji, ponieważ ten obszar znacząco wpływa na naturalny wygląd gęstości fryzury. Lekarz zawsze musi dokładnie ocenić obecny etap wypadania włosów i przewidzieć proces ich wypadania w przyszłości – jest to szczególnie ważne, ponieważ korona może wymagać dużej liczby graftów, aby uzyskać efekt naturalnie gęstych włosów.

Zacznij od bezpłatnej konsultacji


Niezależnie od tego czy znajdujemy się we wczesnych stadiach wypadania włosów, czy wierzchołek naszej głowy został już objęty łysiną, powinniśmy skonsultować problem z odpowiednim specjalistą. Jeżeli kondycja naszych włosów zaczęła martwić nas dopiero niedawno, jest duża szansa, że uda się (np. z pomocą leków) uniknąć utraty włosów. W przypadku łysienia na czubku głowy priorytetem jest zdiagnozowanie przyczyny utraty włosów – nie każde wypadanie włosów ma podłoże genetyczne. Tylko konsultacja z lekarzem pozwoli ocenić czy dany przypadek nie jest spowodowany np. łysieniem trakcyjnym lub łysieniem plackowatym.