Pacjenci pojawiający się w moim gabinecie często mają dużą wiedzę na temat przyczyn wypadania włosów, sposobów łysienia oraz metod przeszczepiania włosów, jednak nie zawsze wiedzą, czym jest włos sam w sobie. Wiedza na temat budowy pojedynczego włosa pozwala zrozumieć wiele procesów związanych z wypadaniem włosów oraz poruszać się sprawniej w obszarze związanym z leczeniem wielu zaburzeń organizmu prowadzących do łysienia. Efekt finalny, czyli widoczny na głowie włos, to tylko wystająca powyżej skóry łodyga… jej produkcja odbywa się pod skórą, w korzeniu włosa, lub jeśli ktoś preferuje inne nazewnictwo – w „cebulce”. Zacznijmy od początku…

Włos składa się kilku elementów

Ciało człowieka jest pokryte włosami praktycznie w całości (włosów nie mamy jedynie na wargach, zgięciach stawów oraz na podeszwach dłoni czy stóp). Oczywiście te najbardziej widoczne i pożądane włosy posiadamy na głowie – od 100 do 150 tys. – w większości pozostałych miejsc znajduje się tzw. „meszek” – owłosienie cienkie, a czasami nawet niewidoczne. Jak już wspominałem, to co większość z nas rozumie pod słowem „włos”, to widoczna nad powierzchnią skóry, zbudowana z wielu „łusek”, łodyga… Jednak łodyga jest tylko częścią włosa, w dodatku martwą. Włos to łodyga i znajdujący się pod skórą korzeń, w którym ukryte są: gruczoł łojowy, macierz włosa, mięsień przywłosowy, brodawka i naczynia krwionośne.

Brodawka, czyli najważniejsza część włosa

Abyśmy mogli cieszyć się włosami na naszej głowie, w „cebulce” muszą zadziać się pewne procesy, w których ważną rolę odgrywa każdy z wymienionych w poprzednim akapicie elementów. Najważniejszą rolę w produkcji włosa pełni brodawka. To od niej zależy grubość naszego włosa – im brodawka jest grubsza, tym większa jest właśnie „cebulka”, a następnie łodyga. Do brodawki przylegają komórki, które odżywiają się i dotleniają dzięki połączonym z brodawką naczyniom krwionośnym. Te komórki to inaczej macierze, to z nich tworzą się nowe komórki włosa. Bez brodawki włos nie powstanie, dlatego zniszczenie jej powoduje jego nieodwracalną utratę. To wszystko znajduje się w mieszku włosowym, do którego z kolei podłączony jest jeszcze przewód gruczołu łojowego i mięsień przywłosowy. W poprawnie funkcjonującym organizmie każdy mieszek włosowy jest skupiskiem kilku włosów – oznacza to, że z jednego mieszka włosowego wyrastają nawet 3-4 włosy. Przy przeszczepie włosów takie skupiska mieszków nazywane są graftami – jeden przeszczepiony graft, to kilka nowych włosów w przyszłości. Cykl życia włosa trwa od 2 do 8 lat, a w tym czasie przechodzi on przez trzy fazy: anagen, katagen, telogen. Więcej o fazach włosa przeczytacie TUTAJ.