Wypadanie włosów jest częstym zaburzeniem organizmu, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety na każdym etapie ich życie. Ta przykra przypadłość może mieć różne podłoża – proste, jak np. stres, lub złożone, do których zaliczamy m.in. różnego rodzaju choroby skóry, zaburzenia hormonalne czy genetykę. Aby zatrzymać wypadanie włosów i nie dopuścić do utraty wielu mieszków włosowych z naszej głowy, powinniśmy rozpocząć walkę z problemem od dotarcia do jego źródła, czyli znaleźć przyczynę wypadania naszych włosów. Pominięcie tego etapu nie jest możliwe – musimy wiedzieć, co wymaga leczenia, bez tej wiedzy wszystkie działania okażą się nieskuteczne lub – co gorsza – szkodliwe!

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Szybka diagnoza i skuteczne leczenie

W przypadku wypadania włosów czas odgrywa kluczową rolę – szybkie podjęcie działania może pomóc nam w uratowaniu naszych mieszków włosowych. Musimy pamiętać, że jedynym sposobem na odzyskanie utraconych mieszków włosowych jest przeszczep włosów, dlatego tak ważne jest, aby reagować szybko i zgłosić się do lekarza od razu, gdy zauważymy wypadanie włosów. Postawienie trafnej diagnozy na wczesnych etapie łysienia pozwala rozpocząć skuteczne leczenie, np. za pomocą odpowiednio dobranych środków farmakologicznych. Tego typu działania mają również ogromny wpływ na koszt ewentualnego przeszczepu włosów w przyszłości – im więcej mieszków włosowych uda się uratować w trakcie leczenia, tym mniej graftów potrzebnych jest do przeszczepu włosów.

Badania diagnostyczne

Podczas pierwszej wizyty u lekarza zajmującego się leczeniem wypadania włosów bardzo często jesteśmy proszeni o wykonanie badań diagnostycznych z krwi. Tego typu badania okazują się niezwykle pomocne w postawieniu skutecznej diagnozy i dają doktorowi pełen obraz tego, co dzieje się w naszym organizmie. Jakie badania z krwi może zlecić lekarz podczas poszukiwania przyczyny wypadania włosów? Często są to morfologia krwi, CRP, OB, TSH, fT3, fT4, ferrytyna, Fe, kortyzol, lipidogram, glukoza, witamina D czy cynk w surowicy. Osoby borykające się z problemem wypadania włosów dodatkowo mogą zostać poproszeni o dostarczenie wyników testosteronu wolnego w krwi. Ze względu na dużą różnorodność zaburzeń związanych z wypadaniem włosów, trudno jest ujednolicić i zebrać w jednym pliku wszystkie badania, które powinni wykonywać w celach diagnostycznych pacjenci. Ogromne znaczenie ma konsultacja z doświadczonym lekarzem – dopiero, gdy zobaczy on naszą głowę i przeprowadzi wywiad, będzie w stanie określić, które badania mogą w naszym przypadku okazać się pomocne w postawieniu diagnozy. Czasami przyczyna wypadania włosów widoczna jest już na pierwszy rzut oka lub zaraz po wykonaniu badania dermatoskopowego, jednak badania z krwi zawsze są wykonywane.