Przeszczep włosów metodą FUE obecnie należy do grona najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pacjenci zmagający się z problemem wypadania włosów decydują się na niego coraz częściej ze względu na szybki czas rekonwalescencji, niezwykle rzadkie występowanie jakichkolwiek komplikacji po zabiegu i przede wszystkim utrzymujący się przez długie lata efekt zdrowych i gęstych włosów. Kolejnym atutem chirurgicznego odzyskiwania włosów metodą FUE jest fakt, że istnieje bardzo mało przeciwskazań, które uniemożliwiają kandydatom przystąpienie do zabiegu.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Jak wybrać odpowiedniego lekarza?

Przy wyborze lekarza, który ma wykonać dla nas zabieg, niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na jego doświadczenie. Tylko doktor z wieloletnim stażem pracy jest w stanie wykonać przeszczep, który zakończy się pełnym sukcesem. Aby tego dokonać lekarz musi wykazać się ogromną wiedzą, dlatego tak ważne jest, aby swoją głowę oddać w ręce zabiegowca posiadającego pełne wykształcenie medyczne, a nie technika. Wykształcenie medyczne jest potwierdzeniem dokładnej znajomości zachowań ludzkiego organizmu, jednocześnie daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i gwarancje trwałego efektu końcowego. Pożądaną umiejętnością medyka jest również przewidywanie procesu wypadania włosów w przyszłości – znacząco wpływa to na zaprojektowanie fryzury, która nie tylko będzie się dobrze układała, ale i będzie wyglądała naturalnie. Odpowiedzialny lekarz nigdy nie zdecyduje się na przeprowadzenie zabiegu u pacjenta, u którego pojawią się jakiekolwiek przesłanki świadczące o tym, że zabieg może nieść za sobą jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia.

Przeciwskazania do przeszczepu włosów

W przypadku przeszczepu włosów metodą FUE nie istnieje wiele przesłanek, które wykluczałyby pacjenta z możliwości poddania się zabiegowi. U niektórych na przeszczep włosów jest jeszcze za wcześnie, wtedy walkę z łysieniem należy rozpocząć od wdrożenia leczenia farmakologicznego, które może pomóc w rozwiązaniu problemu lub znacznie obniżyć koszty wykonania zabiegu w przyszłości. Względnym przeciwskazaniem do zabiegu FUE jest np. łuszczyca. Choroba w aktywnej fazie uniemożliwia przeprowadzenie przeszczepu, jednak jej występowanie nie jest jednoznaczne z zupełnym wykluczeniem kandydata. Istotne jest wdrożenie skutecznego leczenia i ścisła obserwacja skóry głowy – przeszczep może zostać bezpiecznie wykonany w momencie ustąpienia aktywnych objawów łuszczycy. Do problemów zdrowotnych, które chwilowo wykluczają możliwość przebycia przeszczepu włosów należy również zaliczyć nieleczoną cukrzycę i nadciśnienie, jednak ustabilizowanie sytuacji zdrowotnej pozwala przeszczepiać włosy również u pacjentów zmagających się z tymi chorobami. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pacjentów onkologicznych – przebycie nowotworów nie jest przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, ale niezbędnym wymogiem do rozpoczęcia chirurgicznego odbudowywania włosów jest pełne zakończenie leczenia. Najbardziej problematycznymi pacjentami często okazują się osoby nie posiadające mieszków włosowych nadających się do przeszczepienia w miejsca poddane łysieniu (np. niektórzy pacjencji po nieudanym/źle przeprowadzonym przeszczepie włosów). Brak obszaru dawczego ogranicza lekarzowi możliwość skutecznego wykonania zabiegu.