Przeszczep włosów jest chirurgiczną metodą walki z łysieniem. Choć tego typu zabiegi wykonywane są od wielu lat, dopiero pojawienie się metody FUE zrewolucjonizowało medycynę estetyczną i sprawiło, że przeszczep stał się rozwiązaniem chętnie wybieranym przez pacjentów. Problemy związane z wypadania włosów, niezależnie od płci, wiążą się ze stresem i znacząco obniżają komfort naszego życia, dlatego warto rozwiązać je szybko i skutecznie. Pacjenci po przeszczepie włosów metodą FUE pierwszych efektów mogą spodziewać się już po 6 miesiącach, a to oznacza, że… wstydliwy i wydający się nie do pokonania problem jest możliwy do zażegnania w zaledwie pół roku!

Kilka tygodni po przeszczepie włosów

Przeszczep włosów metodą FUE jest bezbolesnym zabiegiem, po którym czas rekonwalescencji pacjenta trwa zaledwie kilka dni (zazwyczaj jest to okres od 5 do 7 dni). Osoba przechodząca przeszczep do swoich codziennych czynności wraca zaraz po zabiegu, jednak pełnię sił odzyskuje po kilku dniach, które również odgrywają kluczową rolę w procesie „adaptacji” świeżo przeszczepionych mieszków włosowych. Już po 3-4 tygodniach wypada łodyga przeszczepionych włosów, a głowa pacjenta, póki co, wygląda podobnie jak przed zabiegiem. Przeszczep włosów metodą FUE nie pozostawia po sobie linijnych blizn z tyłu głowy (w przeciwieństwie do starszej metody FUT), co czyni go niezwykle dyskretnym zabiegiem i sprawia, że pacjenci często decydują się na niego w trakcie zwykłego urlopu od pracy. Po zaledwie miesiącu zupełnie zapomina się o przebytym zabiegu – niestety na efekty jest jeszcze za wcześnie.

3 lub 4 miesiące po przeszczepie włosów

Przeszczepione mieszki włosowe potrzebują na regenerację nieco więcej czasu niż sama skóra głowy. Z jednego mieszka włosowego zazwyczaj wyrasta kilka włosów (2-4 włosy), a pierwsze mieszki zaczynają produkować włosy już po 3-4 miesiącach i z każdym kolejnym miesiące jest ich więcej. Drugie, trzecie włosy z mieszka zaczynają się pojawiać z upływem czasu. I choć całość jest jednorodna, to początkowo włosy są niezbyt gęste. Tutaj wymagana od pacjenta jest cierpliwość – z każdym dniem jesteśmy bliżej wymarzonego efektu, a jakość naszych włosów znacząco się poprawia, co widać już gołym okiem. Zadowalający pacjentów efekt nadchodzi po zaledwie 6 miesiącach! Wtedy głowa zapełnia się włosami i dawna łysina staje się wyłącznie złym wspomnieniem.

Efekt na medal

Uzyskanie naturalnego efektu wymaga od lekarza dużego doświadczenia i niemałych zdolności artystycznych. Aby przeszczepione włosy odrastały poprawnie, zabiegowiec musi przeszczepić je pod odpowiednim kontem, tutaj nie może wkraść się nawet najmniejszy błąd, ponieważ odbije się on na wyglądzie fryzury w przyszłości (np. włosy nie będą się układać). Doświadczenie lekarza odgrywa równie ważną rolę w procesie planowania linii włosów. Linia musi być zaprojektowana tak, by wyglądała adekwatnie do wieku pacjenta – zbyt niska linia może skutkować nienaturalnym wyglądem u pacjentów w starszym wieku. Istotne jest również przewidywanie procesu wypadania włosów w przyszłości.