Wypadanie włosów u mężczyzn może być spowodowane różnymi przyczynami, jednak do najczęstszych z nich należy zaliczyć czynnik genetyczny. Łysienie typu męskiego, nazywane jest też inaczej łysieniem androgenowym i to właśnie tą przypadłość najczęściej otrzymujemy w genach. Są różne metody leczenia wypadania włosów, jednak decyzję o tym, którą z nich zastosować podejmuje wyłącznie lekarz. Im szybciej zgłosimy się do gabinetu, tym większa jest szansa na sukces leczenia farmakologicznego.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie wypadania włosów czasami może odbywać się w domu z użyciem leków przepisanych przez lekarza. Warto pamiętać, że preparaty, które kupimy bez recepty mogą jedynie wpłynąć na wygląd lub kondycję naszych włosów – nigdy nie sprawią, że utracone włosy zaczną odrastać bo są to kosmetyki, a nie leki.. Do sprawdzonych metod leczenia farmakologicznego zaliczamy m.in. minoksydyl i finasteryd. Minoksydyl był pierwszym lekiem na wypadanie włosów, którego skuteczność została oficjalnie potwierdzona. Stosuje się go miejscowo, wmasowując w skórę głowy dwa razy dziennie, zazwyczaj przez 12 miesięcy. Kolejnym skutecznym lekiem jest finasteryd. To lek hormonalny, który powoduje zmniejszenie stężenia DHT, który jest bezpośrednim czynnikiem uszkadzającym mieszki włosowe.

Metody leczenia wypadania włosów

Gdy na leczenie problemów związanych z wypadaniem włosów środkami farmakologicznymi jest już za późno, skutecznym rozwiązaniem okazują się metody kliniczne, np. mezoterapia lub przeszczep włosów. Mezoterapię stosuje się w leczeniu wypadania włosów już od prawie 50 lat, zazwyczaj u mężczyzn i kobiet dotkniętych łysieniem znanym jako łysienie typu męskiego i łysienie typu żeńskiego. Mezoterapia polega na nakłuwaniu dotkniętego łysieniem obszaru skóry głowy. W codziennej pracy często wykonuję przeszczepy włosów metodą FUE. Ta innowacyjna technika różni się od dawnej metody FUT, np. czasem rekonwalescencji. W przypadku metody FUE czas powrotu do dobrej formy zajmuje zaledwie kilka dni. Kolejnym atutem FUE jest brak linijnych blizn z tyłu głowy, co pozwala pacjentom na noszenie krótkiej fryzury w przyszłości. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i odbywa się w przeciągu jednego lub maksymalnie dwóch dni.