Wszystkie włosy, które posiadamy na naszym ciele, wyrastają z mieszków włosowych. Każdy mieszek włosowy jest zbudowany z dwóch części – dolnej, w której tworzą się komórki i z tzw. lejka, który odpowiada za rogowacenie włosa. Komórki, które wytwarzają się w cebulce, czyli właśnie dolnej części mieszka włosowego, rosną i wychodzą ponad naskórek, a tam postrzegamy je już jako włosy. Nasze mieszki włosowe są naprawdę niesamowite! Dlaczego? Oto 3 cech, które czynią je naprawdę wyjątkowymi i niezwykłymi.

3w1, czyli jeden mieszek i aż 3 włosy

Czytając o przeszczepie włosów, pewnie wielokrotnie zastanawialiście się, czym różnią się tzw. grafty od włosów. O graftach mówimy już na etapie planowania zabiegu, wówczas lekarz określa ilość przeszczepów niezbędnych do uzyskania pożądanego efektu – takie przeszczepy nazywamy właśnie graftami. Osobom niewtajemniczonym w tę tematykę może wydawać się, że przeszczep np. 1600 graftów jest niewielką ilością i w przyszłości niekoniecznie sprawi, ze nasze włosy na nowo zyskają zdumiewającą gęstość – nic bardziej mylnego. Graft to nic innego jak mieszek włosowy, który lekarz wszczepi w miejsce poddane łysieniu. Z jednego graftu w przyszłości wyrośnie kilka włosów (zazwyczaj 2 lub 3), więc aby poznać zbliżoną ilość włosów, które zyskamy dzięki zabiegowi, powinniśmy pomnożyć ilość graftów razy 2.3 – 2.5. Uzyskany wynik da nam liczbę włosów, których trudno  będzie nie zauważyć na naszej głowie!

1 mieszek i 2 różne kolory włosów

Do głównych zalet przeszczepu włosów metodą FUE (poza tym, że zabieg jest bezbolesny, nie pozostawia po sobie linijnych blizn z tyłu głowy, a czas regeneracji trwa zaledwie kilka dni) należy zaliczyć naturalność zabiegu. Pacjentowi przeszczepia się jego własne mieszki włosowe, dzięki czemu możemy być niemal pewni, że organizm nie odrzuci przeszczepu. Przeszczepione włosy charakteryzują się znanymi nam już cechami, np. mają naturalny kolor naszych włosów i nie jesteśmy w stanie w to ingerować. W niektórych mieszkasz włosowych znajdują się np. dwa czarne włosy i jeden siwy (patrz zdjęcie nr 1). Z naturą się nie dyskutuje – przeszczepiając włosy musimy pogodzić się z faktem, iż odrastające włosy będą miały kolor adekwatny do naszego wieku – po zabiegu nasza głowa wygląda zupełnie naturalnie.  Dzięki doświadczeniu i artystycznemu zacięciu lekarza – które ma ogromne znaczenie przy planowaniu kształtu linii włosów – naturalny efekt końcowy jest nieunikniony, a to oznacza, że…. na pewno nikt nie zauważy, że nasze zdrowe włosy są efektem pracy lekarza medycyny estetycznej!

Mieszek włosowy
Zdjęcie nr 1

Mieszki włosowe odporne na dihydrotestosteron

U mężczyzn duży wpływ na wypadanie mieszków włosowych ma dihydrotestosteron, który jest produktem aktywnym biologicznie testosteronu. Mieszki włosowe z tyłu i z boków głowy wykazują się dużą odpornością na ten hormon, dlatego włosy z tych części głowy nie wypadają i nadają się do przeszczepienia w miejsca poddane łysieniu. Gdy posiadamy już genetycznie mocne mieszki włosowe możemy je przeszczepić praktycznie w dowolne miejsce na naszym ciele – ten niesamowity twór naszego organizmu doskonale zaadaptuje się w nowym miejscu i to właśnie ta cecha mieszków pozwala nam skutecznie przeszczepiać włosy – chociażby na głowie czy brodzie!