Przeszczepy włosów są wykonywane od wielu lat, jednak technologia i metodyka ciągle się rozwijają. Mimo dużej dynamiki w tej dziedzinie medycyny estetycznej, niektóre zasady zostają niezmienne. Genetycznie mocne mieszki włosowe wykorzystuje się do zwiększenia pokrycia głowy i gęstości włosów w miejscach ich wypadania. Włosy z tyłu i z boków głowy są odporne na DHT (aktywna forma testosteronu) i gen łysienia, dlatego stanowią idealny materiał do przeszczepienia na pozostałe części skóry głowy.

Sprawdź, jak wybrać lekarza do przeszczepu włosów.

Im szybciej, tym lepiej

Ze względu na genetyczne właściwości mieszków włosowych, przeszczep jest trwałym rozwiązaniem w walce z łysieniem. Musimy jednak pamiętać, że efekt zabiegu uzależniony jest od wielu czynników, a nie każdy typ łysienia może zostać pokonany tą samą metodą leczenia. Podczas klasyfikacji do zabiegu lekarz powinien wziąć pod uwagę jakość włosów, wiek pacjenta i przewidzieć potencjał wypadania włosów w innych częściach głowy w przyszłości. Najlepiej, gdy pacjenci nie zwlekają z podjęciem działań do ostatniej chwili, ponieważ strefa mieszków włosowych nadających się do przeszczepienia staje się mniejsza razem ze wzrostem zaawansowania utraty włosów. Mając na uwadze powyższe, leczenie niewielkiego wypadania włosów (np. przerzedzenia linii włosów), pozwala uzyskać pożądany przez pacjenta efekt szybciej i skuteczniej, niż postępujące wypadnie. Przeszczepione włosy muszą wyglądać naturalnie, a ich linia powinna kształtować twarz pacjenta i zlewać się z naturalną strukturą kostną.

Włosy, które wyglądają na gęste i zdrowe

W skrajnych przypadkach całkowite pokrycie włosami nie jest możliwe i korona głowy może pozostać mniej zagęszczona niż jej pozostałe obszary. Skoro przywrócenie wszystkich utraconych włosów jest niemożliwe, jak zatem działa przeszczep? Częściowo tworzy on „iluzję” większej ilości włosów na głowie. Lekarz przeprowadzający zabieg rozmieszcza na obszarze wypadania mieszki włosowe różnej wielkości, tak by odrastająca fryzura układała się poprawnie, a włosy wyglądały na gęste i zdrowe. Przy krótkiej fryzurze każdy włos układa się na innym, co blokuje widoczność skóry głowy i zwiększa „iluzję” grubości włosów.

Warto rozmawiać

Wypadnie włosów wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami, dlatego warto zatrzymać ten proces tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Pierwszym i zarazem wielkim krokiem jest umówienie konsultacji z lekarzem specjalistą. Podczas takiej wizyty pacjent powinien opowiedzieć lekarzowi o swoich obawach i oczekiwaniach, tak by dobrana metoda leczenia mogła skutkować zadowalającym efektem.