Dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Wielokrotnie wspominałem o tym, co powinno trafiać na nasze talerze, aby w naszym organizmie nie zabrakło witamin i minerałów, odgrywających kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych włosów – czas wymienić również kilka produktów spożywczych, które włosom zdecydowanie nie służą. Rezygnacja, a przynajmniej znaczne ograniczenie ich spożywania, nie tylko poprawi jakość naszych włosów, ale i może pomóc w walce z ich wypadaniem. I choć przyczyn łysienia może być naprawdę wiele, bardzo często winę za zaburzenia organizmu ponoszą właśnie złe nawyki żywieniowe.

Niezdrowe jedzenie może powodować wypadanie włosów

Obecnie status „niezdrowego jedzenia” przypisujemy coraz większej liczbie produktów spożywczych. Zjadane przez nas posiłki zawierają ogromne ilości cukru, który negatywnie wpływa na nasz organizm, w tym także i włosy. Dlaczego tak się dzieje? Cukier jest jedną z głównych przyczyn przetłuszczania się włosów oraz łupieżu… Włosy dotknięte tą przypadłością wyglądają nieestetycznie i nieświeżo, przez co zmuszeni jesteśmy do ich częstego mycia, co nie jest dla nich zdrowe. Najzdrowszym rozwiązaniem dla włosów jest mycie co 2-3 dni. Aby móc utrzymać je w dobrym stanie przez kilka dni, warto ograniczyć spożycie cukru – wyeliminowanie lub chociaż ograniczenie tego produktu pozwoli nam zmniejszyć częstotliwość mycia włosów, poprawi ich wygląd i znacząco przyczyni się do polepszenia ogólnej kondycji całego organizmu.

Papierosy, alkohol i kawa

Używki nie są obojętne włosom – duże ilości kawy, alkohol oraz papierosy często przyczyniają się do osłabienia ich kondycji. Nadmierne picie kawy i alkoholu sprawia, że z naszego organizmu wypłukują się cenne minerały (np. cynk). Alkohol przyczynia się również do wysuszenia skóry głowy i włosów, a także do niszczenia, rozdwajania się końcówek. A jak jest z paleniem papierosów? Palenie powoduje przede wszystkim skurcze w naczyniach krwionośnych, przez co włosy nie są odpowiednio odżywione (w tkankach nie uwalniają się wystarczające ilości tlenu).

Odpowiednia dieta

Nasza dieta powinna być przepełniona wieloma witaminami i minerałami. Dla prawidłowego wzrostu włosów należy spożywać posiłki zawierające witaminy E, A, a także te z grupy B. Wśród cennych dla włosów minerałów znajdują się cynk i żelazo. Co zatem warto jeść, aby nasza dieta była pełna tych cennych witamin i minerałów? Po odpowiedź zapraszam do wpisu „Jedzenie, które pomaga utrzymać zdrowe włosy”, TUTAJ.